مزایای استحمام با آب سرد (دوش گرفتن با آب خنک)

مزایای استحمام با آب سرد (دوش گرفتن با آب خنک)

 

در این بخش از مجله پرداد جیم در مورد خواص و فواید دوش آب سرد توضیحات کاملی در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. استحمام با آب خنک دارای مزایای قابل توجهی برای بدن است که به هر یک از آن ها اشاره می کنیم. امیدواریم این مطلب نیز برای شما مفید واقع شود.

 

گردش خون را بهبود می بخشد.

گردش خون خوب برای سلامتی کلیه قلب و عروق حیاتی است. گردش خون سالم باعث افزایش زمان بازیابی از تمرینات شدید و کار می شود. جابجایی بین آب گرم و سرد در حالی که شما در حال دوش گرفتن می باشید، یک راه آسان برای بهبود گردش خون است. آب سرد باعث می شود خون شما به اندام خود منتقل شود تا گرم شود. آب گرم آن را تغییر می دهد و موجب حرکت خون به سطح پوست می شود. طرفداران این روش استدلال می کنند که تحریک سیستم گردش خون به این ترتیب آنها را سالم تر و جوان تر از همتایان علاقمند خود به استحمام با آب گرم می کند.

 

افسردگی را کاهش می دهد.

بسیاری از مردم، رنج افسردگی را تجربه کرده اند. تحقیقات درساختمان رادیولوژی و انکولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا، نشان می دهد که دوش آب سرد، ممکن است “نقطه آبی” (منبع اصلی نورآدرنالین در مغز) که یک ماده شیمیایی است که می تواند باعث کاهش افسردگی شود را تحریک کند.

 

پوست و مو سالم نگه می دارد.

آب گرم  زیاد باعث خشک شدن پوست و مو می شود. اگر میخواهید از خارش جلوگیری کنید، درجه حرارت دوش خود را کاهش دهید. همچنین، آب سرد می تواند چهره شما را شاداب تر نشان دهد و پوست شما را با طراوت تر نماید.

 

ایمنی بدن را تقویت می کند

بر اساس یک مطالعه انجام شده در سال ۱۹۹۳ توسط موسسه تحقیقات ترومبوز در انگلستان، افرادی که روزانه دوش سرد را تجربه کرده بودند، تعداد ویروس های تولید کننده سلول های سفید خون را در مقایسه با افرادی که با آب گرم  دوش می گرفتند افزایش داد. محققان بر این باورند که افزایش میزان متابولیسم، که به دنبال تلاش بدن برای گرم کردن خود است، سیستم ایمنی را فعال می کند و در واکنش، سلول های سفید بیشتری را آزاد می کند.

 

تستوسترون را افزایش می دهد.

در طول قرن نوزدهم، بسیاری از پزشکان و وزیران توصیه کردند که مردان جوان در آب های سرد حمام می کنند تا گناه خود را کاهش دهند. تصور می شد که آب سرد، خواسته های نسبی انسان را خاموش می کند. درحالیکه آنها اشتباه می کردند! همان مطالعه توسط موسسه تحقیقات ترومبوز نشان داد که دوش آب سرد باعث تولید تستوسترون در مردان می شود. افزایش سطح تستوسترون نه تنها باعث افزایش میل جنسی مرد می شود، بلکه قدرت و سطح انرژی او را نیز افزایش می دهد. اگر شما به دنبال افزایش تستوسترون هستید، دوش آب سرد بگیرید.

 

باروری را افزایش می دهد.

شمارش اسپرم هنگامی که دمای بدن یک انسان افزایش می یابد، کاهش می یابد. آزمایشات انجام شده در دهه ۱۹۵۰ نشان داد که حمام گرم یک ضد بارداری مؤثر هستند. مردانی که حمام داغ ۳۰ دقیقه ای را هر روز برای ۳ هفته در نظر گرفتند، برای شش ماه بعد نابارور بودند. اخیرا، دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو با افرادی که ۳۰ دقیقه از “گرمای مرطوب” (حمام گرم و غیره) در هفته داشتند مطالعه کرد. هنگامی که مردان این مواجهه را کاهش دادند، تعداد اسپرم آنها ۴۹۱٪ افزایش پیدا کرد و حرکت اسپرم آنها نیز بهبود یافت. در حالی که تعویض از دوش داغ به سرد ممکن است به عنوان اثر چشمگیر عمل کند، اگر شما در حال تلاش برای فرزند آوری هستید وقطعا صدمه نخواهد داشت.

 

انرژی و آرامش را افزایش می دهد

هر زمانی که با آب سرد دوش میگیرید، احساس آرامش و انرژی به شما دست میدهد. قلب شما شروع به پمپاژ می کند و سرعت بالای خون در بدن شما موجب از بین رفتن خواب آلودگی شب گذشته می شودو این انرژی چند ساعت در بدن وجود دارد. در حالی که دراین مورد مطالعه علمی و آکادمیک نشده است، بسیاری از مردم قسم می خورند که دوش سرد یک کاهش دهنده استرس است.

 

منبع: دکتر سلام

مطالب مرتبط دیگر را ببینید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *